Kompletowanie wyprawki - jakie pieluchy wybrać

Oczekujesz narodzin nowego członka rodziny? Liczysz tygodnie lub dni do terminu porodu? Kompletujesz wyprawkę? A może jesteś już mamą ale wciąż masz wątpliwości czy wybory których dokonujesz są najlepsze dla Twojego Dziecka?

Dla mnie kompletowanie wyprawki było jedna z największych przyjemności :-)

W dwóch przypadkach bardzo długo nie mogłam się zdecydować. Wózek i pieluszki - jakie wybrać, czym się kierować. 

Na temat pieluch jednorazowych udało mi się zgromadzić całkiem sporo informacji, którymi się z Wami podzielę. 

Przede wszystkim, trudno dokonać świadomego wyboru, jeśli producenci tak ważnego artykułu nie są zobowiązani do rzetelnego podawania składu swoich produktów. Przecież pieluszka jest na tej maleńkiej, delikatnej części ciała 24 godziny na dobę przez minimum kilkanaście albo czasem kilkadziesiąt miesięcy. Mimo to podanie składu to tak naprawdę dobra wola producenta. 

Długo szukałam, pytałam, starałam się oddzielać faktyczny skład od sloganów marketingowych. Poniżej w pigułce to, co dotąd udało mi się ustalić. 

Wybór jest ogromny, ja natomiast postawiłam sobie warunek: pieluszka musi być ekologiczna. Dlaczego? Rozwinę w kolejnym wpisie, bo to temat rzeka ;) 

Jest kilka popularnych marek: 

1. Bambo Nature 
Na stronie producenta czytamy że pieluszki są ekologiczne, bezpieczne dla skóry dziecka, nie testowane na zwierzętach,bez alergenów, chloru i perfum. Są tez miękkie, oddychające,
elastyczne i zawierają system Top Dry który zapewnia szybkie wchłanianie wilgoci czyli utrzymanie suchej skóry niemowlaka. Brzmi świetnie. Firma Abena przy produkcji
pieluszek przestrzega wysokich standardów ochrony środowiska,. Dzięki temu produkty otrzymały certyfikat”Nordic Ecolabel”, uzyskała też kilka prestiżowych nagród. Następnie
przeszłam do składu. W znacznej większości polietylen i polipropylen. Dokładny skład pieluch Bambo Nature znajduję na stronie producenta: 

Wkład chłonny: 100% celuloza, ECF - wybielanie bez chloru.
Wkładka Polietylen (PET) + polipropylen (PP).

Włóknina nietkana: Polipropylen (PP), włóknina hydrofilowa.
Warstwa wierzchnia: Polipropylen (PP), włóknina hydrofilowa.
Mankiety Polipropylen (PP), materiał hydrofobowy.
Gumki Elastan. Polipropylen (PP).
Warstwa tylna: Oddychająca tekstura tylnej warstwy (BTBS) - z tego co udaje mi się doczytać w necie, BTBS to folia plus poliester.
Warstwa samoprzylepna: Klej nałożony spray'em pomiędzy warstwami. Składający się z wosku i żywicy. Nie zawiera ftalanów.
SAP - polimer superchłonny Superabsorbent, zastosowano także poliakrylan. Nie zawiera ftalanów.
Taśma Taśma Polipropylenowa (PP), rzepy do zmiany pozycji.
Taśma z przodu Polietylen (PET) i polipropylen (PP).

To, co bardzo się chwali to to, że skład rzeczywiście jest podany i to dość szczegółowo. Trudno mi powiedzieć, która z warstw polipropylenowych czy foliowych może być oddychająca. Pytanie ewentualnie do producenta, tu poza informacjami na stronie internetowej, kontaktu brak. 

2. Muumi - duńska marka, kolejne pieluszki ekologicze które zwróciły moją uwagę..
Producent podaje że są wykonane z materiału przypominającego tkaninę (warstwa „delikatna jak bawełna”), a dokładnie z polietylenu oraz fińskiej celulozy które bielona jest tlenem. Nie zawierają wybielaczy optycznych, formaldehydu, ftalanów, lateksu,
substancji zapachowych i balsamów. Powstają we współpracy z fińską Allergy and Asthma Federation. Firma prowadzi produkcję z poszanowaniem środowiska naturalnego, co m.in. oznacza mądre gospodarowanie odpadami (odznaczenie Nordic Ecolabel). Super!

Szata graficzna bardzo mi się podobała, natomiast kolejny raz trudno mi ocenić, gdzie znajduje się polietylen, a gdzie celuloza. Bardzo ładny design, w dotyku wg mnie średnio przyjemne. 

3. Pieluszki ekologiczne „Kit&Kin”.
W opisie czytamy że są superchłonne, biodegradowalne i hipoalergiczne. Skóra dziecka może w nich swobodnie oddychać i nie ma kontaktu ze szkodliwymi
substancjami chemicznymi. W procesie produkcji nie użyto chloru, wybielaczy, ftalanów, lateksu, sztucznych substancji zapachowych oraz najbardziej popularnych alergenów dodawanych do popularnych "pampersów".
Do stworzenia warstwy chłonnej pieluszek, wykorzystano znacznie mniej substancji chemicznych, niż wykorzystuje się do produkcji innych popularnych „pampersów”.

Bardzo ładny design, piękne nadruki, pieluszki przyjemne w dotyku, myślę, że to naprawdę produkt wart uwagi. 

4. Kolejne jakie mnie zainteresowały to pieluchy ekologiczne „Kolorky”.
Producent podaje, że wyprodukowane są z ekologicznych i odnawialnych materiałów przyjaznych dla środowiska i delikatnych dla dziecięcej skóry. W procesie ich produkcji do
wybielania masy celulozowej nie używa się agresywnego chloru, którego śladowe ilości pozostają w typowych pieluszkach, lecz tlenu przyjaznego zarówno dla skóry dziecka jak i środowiska. W składzie znajdziemy: miazga, włóknina, papier, LDPE, żel SAP, klej, elastan, bez perfum.
Optycznie bardzo ładne i kolorowe, z opisu wynika jednak, że mają przewagę tworzyw sztucznych, w mojej opinii są dość sztywne i niezbyt przyjemne w dotyku, za to bardzo chłonne. 

5. Bambusowe pieluszki BAMBOOLOVE 
Warstwa wierzchnia pieluch to 100% bambus, wyściółka -100% bambus. Bez chloru, perfum, ftalanów, balsamów. Polska marka. Pieluszka jest biała (ale nie śnieżnobiała, bo bielona bez użycia chloru) 
Sztuczne tworzywa zostały użyte do produkcji przylepców, i gumeczek (mankietów) udowych jako ochrona przeciw wyciekom, w falbankach 3D.
Bambus jest naturalnie hipoalergiczny, co więcej, warstwy bambusowe są w 100% biodegradowalne. 
Opis dość prosty i zrozumiały. 

Pieluszki rzeczywiście zgodnie z informacją na opakowaniu są niebywale miękkie i tym rzeczywiście mogą skraść serce. Trudno tę miękkość porównać z jakąkolwiek inną pieluchą jednorazową. 


Mam nadzieję, że garść wiedzy z zakresu składów pieluszek jednorazowych trochę Wam ten temat przybliży i pozwoli na własną, racjonalną ocenę sytuacji ;) 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl